Jakie warzywa na przedplon?

Groszek, młode pędy
5 lutego, 2023 0 Komentarzy

Warzywa na przedplon to rośliny, które mają krótki okres wegetacji i które możemy wysiać lub wysadzić w marcu. Po zebraniu zbiorów możemy posadzić kolejne warzywa, które będą plonem głównym. Dodatkowo przedplon chroni ziemię, okrywa ją, dzięki czemu jest większa wilgotność i mniej chwastów, a korzenie roślin zapewniają warunki dla aktywności mikroorganizmów glebowych. Warto więc stosować przedplon przed takimi warzywami jak pomidory, papryki, ogórki, cukinie, fasolki szparagowe, buraki. Warzywa te zazwyczaj wysadzamy w drugiej połowie maja, lub wysiewamy na początku maja tak jak fasolki szparagowe, czy w kwietniu jak buraki. Niektóre warzywa na przedplon mogą przez pewien czas rosnąć wspólnie z plonem głównym, dopóki ten się nie rozrośnie.

Warzywa na przedplon:

Dla pomidorów

Na przedplon przed pomidorami dobrze sprawdzi się kalarepa, sałata, rukola, szpinak. Wszystkie te warzywa mogą rosnąć w sąsiedztwie pomidorów, więc sadząc przedplon warto pamiętać o miejscu dla nich. Kalarepa może rosnąć wraz z szpinakiem czy rukolą. Jeśli zdecydujemy się na sałatę to może to być np. kilka odmian, które nie tylko okryją ziemie, ale też będą cieszyły oko. Bardzo ważne jest by utrzymać wilgotność w ziemi, pomidory są wrażliwe na brak wody, mają płytki system korzeniowy. Planując przedplon zadbajmy o okrycie gleby, sadzonki sałaty nie urosną w mgnieniu oka. Posadzone wcześniej, okryją ziemie gdy przyjdzie czas na pomidory. Ja nawet daję im zakwitnąć – sałaty mają piękne kwiatostany 🙂

Dla papryki

Na przedplon przed papryką polecam pietruszkę naciową, może też być pietruszka korzeniowa, która może rosnąć współrzędnie z plonem głównym czyli z papryką. Również w przypadku uprawy papryki warto pamiętać o okryciu ziemi przed utratą wilgoci. Jeśli chcemy dobrać rośliny biorąc pod uwagę pozytywną allelopatię (wzajemne oddziaływanie na siebie roślin, które może stymulować roślinę do wzrostu, chronić ją przed szkodnikami) to w propozycji mamy tylko pietruszkę, której intensywna woń odstrasza szkodniki papryki, a z kolei papryka odstrasza szkodniki pietruszki.

Dla ogórków

Na przedplon przed ogórkami dobrze sprawdzi się koperek, groszek, bób. Jeśli zdecydujemy się na koperek to po zebraniu go będą gdzie miały rosnąć ogórki, które możemy wysiać lub wsadzić gotowe sadzonki. Jeśli wybierzemy groszek lub bób to powinniśmy już w lutym przygotować sadzonki, w przypadku tych warzyw musimy zdążyć je zebrać zanim wsadzimy plon główny. Po zbiorach groszku czy bobu ścinamy rośliny pozostawiając korzenie w ziemi. Zgromadzony azot w ziemi przez rośliny bobowate wykorzystają ogórki.

Dla cukinii

Na przedplon przed cukinią polecam szpinak, sałatę. Cukinię wysiejemy w kwietniu pomiędzy przedplon, zanim osiągnie ona spore rozmiary sałatą, czy szpinak zdążymy zebrać. W przypadku cukinii nie trzeba myśleć nad uprawą współrzędną, roślina ta nie pozostawia miejsca na inne uprawy.

Dla fasolki szparagowej

Na przedplon przed fasolką szparagową można uprawiać kalarepę, sałatę, rzodkiewkę, szpinak. Warzywa te uprawiamy przed plonem głównym i do czasu, aż fasolka zakryje ziemię i nie pozostawi miejsca na inne uprawy. Polecam wysiewać fasolkę pomiędzy rosnące warzywa, zostawiając wcześniej na nią miejsce lub wyrywając miejscami uprawiany przedplon.

Dla buraków

Na przedplon przed burakami polecam cebulę, ale także rzodkiewkę, sałatę, kalarepę, koper. Jeśli wybierzemy cebulę to najlepiej taką sadzoną z dymki, pozostawiamy miejsce na rządek buraków i tak na przemian. Warzywa te mogą rosnąć wspólnie, wpłynie to korzystnie na buraki, gdyż cebula wydziela fitoncydy odstraszając szkodniki glebowe. Możemy wybrać warzywa krótkiego okresu wegetacyjnego takie jak rzodkiewka, sałata, kalarepa czy koper na zieleninę i po nich plon główny jakim będą buraki uprawiać sam. Warto buraki wysiać jeszcze w okresie uprawy przedplonu, tak aby grządka była cały czas okryta.

Tabela uprawy warzyw – warzywa na przedplon

Wybierając takie warzywa dobrze jest zerknąć na tabelę uprawy współrzędnej. Dobre sąsiedztwo ma znaczenie, bo rośliny mogą korzystnie wpływać na siebie, mogą dzięki swoim właściwością odstraszać szkodniki. Mogą przyciągać owady zapylające, a nawet mogą być podporą dla innych roślin.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *